Katedrála v Roskilde

Katedrála, Roskilde, Dánsko
Katedrála v Roskilde

Katedrála v Roskilde je jednou z dánských památek, které najdeme na Seznamu světového dědictví UNESCO. na tento seznam je katedrála zapsaná od roku 1995. Vznik současné katedrály v Roskilde (Roskilde Domkirke) se datuje do poloviny dvanáctého století, kdy došlo k přestavbě předchozího kostele, trojlodní baziliky sv. Trojice a to v gotickém stylu, přesněji ve stylu francouzské gotiky. Stavba této nové katedrály byla dokončena kolem roku 1360. Věže katedrály byly přistavěny ve 14. století.

Katedrála v Roskilde je cihlovou trojlodní stavbou, která je obklopena věncem kaplí. V některých z těchto kaplí se nachází část královských hrobů, jiné jsou například v presbytáři nebo v kryptě kostela. V této katedrále je pohřbeno více než čtyřicet dánských králů a královen.
Roskilde je město ležící na ostrově Sjælland, u jižních břehů jezera Kattinge Vig, asi třicet sedm kilometrů západně od centra Kodaně. Samotnou katedrálu najdeme v centru Roskilde, asi devět set metrů severozápadně od vlakového nádraží v Roskilde. Do Roskilde se dostaneme vlaky DSB, cesta trvá 25 až 30 minut. Vstupné do katedrály činí 60 DKK, s kartou Copenhagen Card je vstupné zdarma.

Web katedrály v Roskilde: http://www.roskildedomkirke.dk/english/

Mapa Dánska - Roskilde
Mapa Dánska s vyznačením polohy Roskilde. Zdroj:“Mapy.cz“