Zámek Kronborg

Zámek Kronborg, Dánsko
Zámek Kronborg

Kronborg je opevněný zámek, někdy je označován jako hrad, nacházející se v dánském městě Helsingør, na nejseverovýchodnějším cípu pobřeží ostrova Sjælland, nad úžinou Öresund, která odděluje Dánsko od Švédska.

Hrad byl založen pod jménem Krogen v roce 1420 králem Erikem VII Pomořanským. A sloužil díky své poloze také jako místo výběru cla od lodí plujících přes úžinu Öresund. V druhé polovině šestnáctého století, a to v letech 1574 až 1584, nechal hrad přestavět král Frederik II. Hrad byl přestavěn ve stylu holandské renesance na zámek a pro lepší obranu byl opevněn řadou bastionů. Po přestavbě byl zámek přejmenován na Kronborg. V roce 1629 zámek vyhořel, ale byl znovu postaven.

Hrad během své historie sloužil jako královská rezidence, sídlo vojenské posádky, mezi roky 1785 a 1926 sloužil jako vojenská kasárna a nyní Kronborg hostí i Námořní muzeum Dánska (M/S Museet for Søfart). Na zámku je také údajně nejdelší sál v Evropě. Je jím banketní sál, dřívější míčovna, délka sálu je 62 metrů a šířka 11 metrů.
Hrad nejvíce proslavil anglický dramatik William Shakespeare, v jehož dramatu Hamlet, kralevic dánský, hraje Kronborg roli Hamletova hradu, ovšem pod jménem Elsinore, jenž je anglickým názvem používaným pro město Helsingør. Další legendární postavou spojenou se zámkem Kromborg je Ogier Dánský (Holger Danske), jehož sochu najdeme na zámku. K Ogieru Dánskému se váže legenda o rytíře zakletém ve skále, který povstane na obranu Dánska až bude nejhůře (takže vlastně obdoba české legendy o blanických rytířích). Zámek Kronborg je od roku 2000 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Helsingør leží asi čtyřicet pět kilometrů severně od Kodaně. Na Kronborg dojdeme z hlavního vlakového nádraží pěšky asi za patnáct minut, případně tam dojedeme aotobusem č. 842 z vlakového nádraží (zastávku „Hamlet“). Vstupné na zámek činí 90 DKK, s kartou Copenhagen Card je vstupné zdarma.
Web zámku Kronborg: http://kongeligeslotte.dk/en/palaces-and-gardens/kronborg-castle.html

Mapa Dánska - Kronborg
Mapa Dánska s vyznačením polohy zámku Kronborg. Zdroj:“Mapy.cz“.